lpg

LPG'li araçlarda yapılan bakım ve kontrol işlemleri nelerdir? LPG'li araçların bakımı nasıl yapılır?....

Benzin fiyatlarında yaşanan anormal artışlar sürücüleri daha ekonomik yakıt kullanmaya teşvik etmektedir. Benzinli araçlarda en çok tercih edilen alternatif yakıt sistemi de otogaz sistemleridir. LPG yakıtı kullanan araç sahipleri belli aralıklar ile sistemin kontrollerini yaptırmalıdır. Bakım ve kontroller için genel kural 10.000 km.'dir ancak marka bazlı değişiklikler göstermektedir. Özellikle yeni nesil sistemlerin bakım aralıkları 15-20 bin kilometreye kadar çıkmaktadır.

Bir otogaz sisteminin düzgün çalışması ve güvenilir olması için, periyodik bakım ve kontrollerinin düzenli olarak yaptırılması gerekir. Özellikle ikinci el bir araç aldığınızda aracın geçmişi hakkında çok az bilgiye sahipsinizdir. Bu nedenle aracı aldıktan sonra gerekli bakım ve kontrolleri yaptırmak içinizin rahat etmesini sağlar.

Bakım ve kontroller mutlaka yetkili servislerde, orijinal parça kullanılarak yaptırılmalıdır. Regülatör tamir takımları her 40-50 bin km. de değiştirilmelidir.

LPG’li Araçların Bakım ve Kontrol İşlemleri

LPG'li araçların düzgün çalışabilmesi için aracın benzin sisteminde hiçbir arıza olmaması gerekir. Aracın benzin sisteminin periyodik bakım ve kontrolleri asla aksatılmamalı ve zamanında yaptırılmalıdır. Benzin sisteminde bir sorun varsa öncelikle bu giderilmeli, daha sonra LPG sisteminin çalışma performansı kontrol edilmelidir.

  • * Elektrik tesisatı kontrol edilmelidir. Kaçak elektrik olup olmadığına bakılmalı, bağlantılarda oksitlenme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer soket ve kablolarda aşınma, gevşeklik, korozyon ya da oksitlenme varsa yenileri ile değiştirilmelidir.
  • * Buharlaştırıcıda (Regülatörde) biriken kirler ve yabancı maddeler temizlenmelidir. Biriken yağ ve pislikler her 20.000 km. de mutlaka boşaltılmalıdır. Yağ ve gaz ayarının yanında gaz filtresinin kontrolünün de yapılması gerekir.
  • * LPG elektro valfindeki filtre değiştirilmelidir.
  • * Elekro valflerin ve buharlaştırıcı regülatörün tamir takımları gerekirse değiştirilmelidir.
  • * Ana hortum ve bağlantı bileşenlerinin durumu kontrol edilmelidir. Sıcak suyun girdiği ve çıktığı hortumlarda aşınma, sertleşme ya da tıkanma olup olmadığına bakılması gerekir. Gerekli görüldüğü takdirde hortumlar değiştirilmelidir.
  • * Basınç düşürücüsünün birinci ve ikinci kademe basıncı kontrol edilmelidir.
  • * Diyafram üzerindeki basıncı karşılayan delikte kirin birikip birikmediği kontrol edilmelidir.
  • * Tüm kelepçeler kontrol edilmeli, gaz kaçağı olup olmadığına köpük testi veya dedektör ile bakılmalıdır. Dolum ağzı ve dolum hattında sızıntı olup olmadığına dikkat edilmelidir.
  • * Yakıt seçici anahtarın gaz/benzin geçişlerinde bir sorun olup olmadığına bakılmalı ve anahtar üzerindeki ledlerin, tanktaki yakıtı doğru gösterip göstermediği kontrol edilmelidir.
  • * Depo taşıyıcı civatalar ve depo kemeri kontrol edilmelidir.

Yukarıdaki talimatlara uyduğunuz taktirde, otogaz sisteminin ömrü çok daha uzun olacak, sistemden maksimum performans ve daha fazla yakıt tasarrufu elde edeceksiniz.

Bakımını Yaptığımız markalar

Prins Atiker Ramses Nazorati Brc Lovato Stefanelli AKL Zavoli Emmegas Omvl Tartarini Aldesa Vikars Milano Mimgas Marjet Tomasetto Landi Landirenzo Romano AEB Cangas Valtek Rail MTM Albien Ecotech Platinca Ekogas Ecogas NLP FBR  Dymco Fema Ultragas Destro Margas  

*Prins Technomax ve Silverline modellerinde Her yıl Yada Her 20 bin km bir bakım yapılmalır .

**Prins Ecomax modellerinde Her yıl Yada Her 10 bin km bir bakım yapılmalır .

***Atiker Lpg Sistemlerinde her 10 bin km debir bakım Gerekir .

****Ramses Lpg Sistemlerinde 15 Bin Km de bir Bakım Gerekir.

 Lpg bakımları çok önemli bir konu çünkü periyodik Lpg bakımlarında sadece LPG filtreleri değişmiyor bunun yanında LPG ile ilgili tüm parçalar sızdırmazlık ve güvenlik açısından kontrol edilmekte özellikle su hortumları gaz hortumları kontrolden geçirilmekte dolayısıyla periyodik LPG bakımları önemli her sistemin periyodik bakım aralığı farklı bu aralığa dikkat edelim ve rivayet ederek periyodik bakım aralıklarını düzenli olarak yaptıralım.